Máme s Charlíčkem narozeniny týden po sobě. Vymyslela jsem tedy dort, který je stejný pro obě říše, jak tu psí, tak i člověčí. Ingredience na 1 a 1/2 dortu:
600g máslové dýně (oloupané a nakrájené na kostičky) 7 středně velikých vajec 250g kokosového oleje (nebo oliv.) 400g ovesných vloček 3 zarovnané lžičky jedlé sody 2 vrchovaté lžičky cejlonské skořice špetka soli 200g zakysané smetany 230g tvaroho 2 lžíce medu + pro lidi 2 a více lžic datlového nebo javorového sirupu, 2 plné hrsti vlašských ořechů a 2 plné hrsti rozinek Postup: Do mixéru dejte vejce, olej, dýni, vločky, jedlou sodu, skořici a špetku soli a vše mixujte dokud nebudou dýně a vločky pořádně rozmixované. Předehřejte troubu na 180*C. Do menší formy (nebo udělejte muffinky) dejte cca 1/3 těsta. Do zbylého těsta přidejte datlový sirup, rozinky a ořechy a ručně promíchejte. Pak dejte do velké dortové formy.
0 Comments
S trochou naplánování je z tohohle jídla rychlovka…. Ingredience:
2 střední batáty olivový olej javorový sirup mletá skořice mletý koriandr sušený česnek máslo 3 stroužky česneku 2 hrsti lesních hub snítka rozmarýnu 2 hrsti špenátu 1 citrón parmezán nebo lahůdkové droždí plechovka bílých fazolí 2 lžíce sezamových semínek voda sůl a pepř Postup: Batáty nakrájejte na hranolky, dejte na plech s pečícím papírem, posypte mletou skořicí, mletým koriandrem, sušeným česnekem a zakapejte javorovým sirupem a olivovým olejem. Promíchejte a dejte péct na 200*C 35-45minut. Mezitím dejte do pánve máslo a osmahněte na 2 stroužky česneku posekaného najemno. Přidejte pokrájené lesní houby (nebo žampiony), podlijte trochou vody a duste dokud nebudou hotové. Mezitím dejte do mixéru fazole bez nálevu, sezamová semínka, kůru z citónu a šťávu z 1/2 citrónu a 1 stroužek česneku. Plechovku od fazolí naplňte vodou a tu po částech lijte do mixéru a mixujte dohladka. Ochuťte solí a pepřem, pokud bude moc husté, přidejte ještě vodu a opět mixujte. K houbám přidejte špenát, rozmarýn, další máslo, parmezán a promíchejte. Až bude špenát zavadlý, dochuťte solí, pepřem a šťávou z 1/2 citrónu. Pak rozetřete fazolový hummus na talíř, do středu dejte batáty, na ně houby a zakapejte olejem. Můžete ještě posypat oříšky nebo sezamem. Dobrou chuť :) Koprovka po našem…. Nejdřív malé přiznání - bez sousedky z políčka by žádná nebyla, dala nám pořádnou dávku kopru. Ona se totiž na jeho pěstování specializuje. My většinou vypěstujeme jen do rychlokvašek 😏, nějak se mu u nás nelíbí. Ovšem zbytek talíře je celý našich surovin. Teda vlastně ještě smetana a ocet nejsou z naší produkce 🙈. Ingredience:
Vepřové maso 1 cibule 2 mrkve 3 řapíky celeru + bobkový list a nové koření. Pak jsme přidali 2 brambory 1 střední cuketa smetana ke šlehání svazek kopru ocet dle chuti sůl a pepř + vařené brambory k podávání Postup: Z vepřového masa, cibule, mrkve, celeru, bobkového listu a nového koření nechte táhnout vývar. Až bude hotový, maso vyndejte a přidejte na kostičky pokrájené brambory a cuketu a ještě chvíli povařte, dokud nebudou brambory měkké. Pak dejte zeleninu do mixéru a zalijte vývarem a smetanou, abyste po rozmixování dosáhli takové konzistence, jaká vám vyhovuje. Ideálně nejdříve zalijte tak, aby byla všechna zelenina těsně pod tekutinou, rozmixujte a pak případně dolijte vývar a opět mixujte..... Dochuťte koprem, octem, solí a pepřem. Servírujte s kouskem vařeného masa a vařeným bramborem.. Dobrou chuť :) Nové brambory s máslíčkem, fetou, jarní cibulkou a ideálně s nějakou dobrou klobáskou jsou naší stálicí. Je třeba ale kromě nových brambor a hromad salátů sklízet i fenykl. Na podzim jsme si udělali podobný salát s tuňákem, takže jsem už věděli, že to bude sázka na jistotu. Jen místo plechovky tuňáka jsme si dali ančovičky, které jsme zamíchali do domácí majonézy. Ingredience:
předem uvařené a vychladlé brambory fenykl nakrájený na tenko (ideálně na mandolíně) kapary několik fidlátek ančoviček z olivového oleje jarní cibulka několik lžic domácí majonézy sůl a pepř česnek, pokud máte rádi bylinky dle chuti a možností (kopr, petrželka, bazalka..... ) Postup: Připravte si domácí majonézu a vymixujte do ní několik filátek ančoviček. Přidejte prolisovaný stroužek česneku, jestli máte rádi. Pokrájejte si bylinky a jarní cibulku. Do mísy dejte brambory a fenykl, přidejte kapary, bylinky s cibulkou a majonézu. Promíchejte a dochuťte solí a pepřem. Dobrou chuť :) Rebarborového koláče už jsme přejedení a s přicházející sezónou třešní se naskytla příležitost na oživení rebarborových receptů. Mohli jsme je hodit spolu s rebarborou zase do buchty, ale hlavou lítaly myšlenky na crumble a vanilkový krém. A dobře jsme udělali! S peckováním třešní je trošku piplačka, ale myslím, že se to vyplatí. A když už je vypeckovávám, rozhodně si nedám jen bublaninu, ale něco trošku víc sofistikovaného..... Ingredience crumble (do zapékací mísy cca 23x15):
vypeckované třešně rebarbora pokrájená na kousky 150g kešu ořechů pomletých nahrubo 1 lžíce kokosové mouky 40g strouhaného kokosu 60g medu 50g kokosového oleje (popř.másla nebo ghí) 1 lžička kvalitního mandlového aroma Ingredience na vanilkový krém: 50g kešu ořechů 1 hrnek* kokosu 1 a 1/2 hrnku* vody 1 lžička medu 1 lžička vanilky 3 žloutky *hrnek je o objemu 100ml Postup: Třešně i rebarboru dejte do zapékací mísy. Rozehřejte troubu na 180*C V misce smíchejte povolený kokosový olej s kokosem, kokosovou moukou, mletými kešu, medem a mandlovým aroma. Až budete mít vše důkladně promíchané v drobenku, navršte jí na třešně a rebarboru v míse. Dejte do trouby a pečte 40-50minut (dozlatova). Mezitím dejte kokos a vodu do vysokorychlostního mixéru a několik minut mixujte na mléko. Přidejte ostatní ingredience na krém a mixujte dalších několik minut, dokud krém nezhoustne.. Podávejte společně s pečeným crumblem. Dobrou chuť :) Objevením citrónové pasty (kterou si doma jednoduše vyrobíte) se nám změnil náš domácí gastronomický svět. Je výborná a posune jídlo do jiné dimenze. Myslím, že touhle čočkou s ní rozhodně nekončíme. Hodí se do zálivek, jakýchkoliv směsí na pánev a určitě nás napadne i její další využití.... Ale kdyby nic jiného, tak v téhle čočce je prostě boží. Ingredience pro 2-3:
Dva dny předem si dejte do misky 250g čočky Beluga, zalijte vodou, aby byla hladina vody nad čočkou a přidejte 1 lžíci soli. Přiklopte talířkem a nechte stát na kuchyňské lince. výhonková brokolice (v obchodě prodávají jako baby nebo bimi brokolici), dalo by se nahradit i chřestem, který má teď taky sezónu slanina nebo špek parmezán máslo lžíce a víc citrónové pasty - rozmixovaný 1 bio citrón (žádné loupání, hezky celý) s 1 lžící soli 3 a více stroužků česneku pepř Postup: Do pánve dejte pokrájenou slaninu nebo špek a nechte škvařit. Mezitím slijte vodu z čočky a propláchněte jí pod vodou. Do pánve přidejte pokrájený česnek a opět nechte chvilku osmahnout. Pak přisypte do pánve čočku, podlijte troškou vody, přiklopte pokličkou a nechte jí několik minut dusit, dokud nebude tak jak vám vyhovuje…. Až bude čočka hotová, tak jí opepřete a přimíchejte do ní brokolici. Opět přiklopte pokličkou a nechte jí chvilku prohřát. Vypněte sporák a do pánve přidejte pořádný kus másla, pořádnou hrst nastrouhaného parmezánu a 1 lžíci citrónové pasty. Ochutnejte a případně ještě přidejte citrónovou pastu. Dobrou chuť :) Když už pohanku fermentujeme, tak vždycky celé balení. A tohle je ideální způsob, kromě kaše, jak jí zpracovat. Opražením na pánvi se stává krásně křupavou(žádná měkká pohanka, jak jste zvyklí když jí vaříte). Navíc je díky fermentaci už vhodná ke konzumaci, takže je její příprava instantní záležitostí. Stačí mít po ruce pesto (my jsme si vyrobili doma. kadeřávkové), nějakou předem upečenou zeleninu a posypat sýrem. Pokud budete chtít přidat extra zdroj bílkovin, udělejte si k ní volská oka, ale i bez nich je jídlo výborné. Fermentace pohanky:
- vysypte pohanku do skleněné nebo keramické misky (my fermentujeme rovnou celé 500g balení) - propláchněte - zalijte dvojnásobným množství vody. a přidejte 2 lžíce probiotik (jablečný ocet, šťáva z kvašeného zelí nebo syrovátka z domácího jogurtu či kefíru) - zakryjte talířkem nebo utěrkou a nechte na kuchyňské lince 2 dny fermentovat - po uplynutí dvou dnů slijte z pohanky vodu a dejte jí do lednice, kde vám vydrží několik dní Ingredience: několik plátků slaniny (lze vynechat.a použít na opečení sádlo, máslo, olej) na kousky pokrájená zelenina a předem upečená na 200*C cca 40-60minut (my použili pokrájenou salátovou a červenou řepu pokapanou olivovým olejem, balsamikem a posypané solí a pepřem) sýr teta nebo kozí sýr pesto volská oka sůl pepř Postup: Do pánve dejte slaninu a nechte jí pustit tuk. Nebo pánev pouze polijte olejem, případně na pánev dejte sádlo nebo máslo dle libosti. Když je tuk rozpálený, přidejte pohanku a za občasného míchání cca 2 minutky opékejte. Pokud je potřeba, přidejte ještě tuk, aby se měla pohanka v čem opékat. Mezitím si na druhé pánvi připravte volská oka, jestli chcete.... Do pohanky přimíchejte opečenou zeleninu, zamíchejte a ještě chvilku společně prohřívejte. Vypněte sporák a do pánve přidejte 2 lžíce pesta a promíchejte. Ochuťte solí a pepřem. Podávejte posypané sýrem a zakapané extra dávkou pesta. Dobrou chuť :) Baví nás, když jídlo není jen plnidlo, ale je plné věcí, které dají tělu pořádnou porci vitamínů. Většinou snídáme vývary, nebo vajíčka se zeleninou na sto způsobů. Ale sem tam je chuť na nějakou "sladkou" snídani. A to bychom nebyli my, kdybychom se nesnažili i přesto z takové snídaně získat maximum. Pohanka díky fermentaci získá další rozměr a je ještě zdravější, než kdyby se jen uvařila - v tomto případě se vůbec nevaří, ale konzumujete jí raw! Navíc vše uděláte v mixéru a když už ho budete mít špinavý, tak ho neoplachujte, ale jen naplňte ingrediencemi na smoothie, dolijte vodou nebo mlékem a máte další dávku vitamínů jako bonus...... Fermentace pohanky:
- vysypte pohanku do skleněné nebo keramické misky (my fermentujeme rovnou celé 500g balení - ze zbytků pak uděláme kaší další den s jinou posypkou a taky pečenou zeleninu s pohankou a pestem) - propláchněte - zalijte dvojnásobným množství vody. a přidejte 2 lžíce probiotik (jablečný ocet, šťáva z kvašeného zelí nebo syrovátka z domácího jogurtu či kefíru) - zakryjte talířkem nebo utěrkou a nechte na kuchyňské lince 2 dny fermentovat - po uplynutí dvou dnů slijte z pohanky vodu a dejte jí do lednice, kde vám vydrží několik dní Ingredience na kaši pro 2: 1/2 *hrnku kokosových chipsů/plátků (mají více šťávy než strouhaný kokos) 1 a 1/2 *hrnku vody 4 vrchovaté lžíce fermentované pohanky (pokud chcete o něco hustší, přidejte další lžíci) 1 lžička skořice 1 lžíce kokosového oleje (nebo ghí, popř. másla) 1 lžička medu (nebo 2-4 datle na doslazení - záleží jak moc rádi sladíte.....) + dle chuti můžete přidat vanilkový nebo mandlový extrakt + na ozdobu ovoce, vysokoprocetní hořká čokoláda, oříšky, kakao, máslo, med...... *hrnek je o objemu 200ml Postup: Do mixéru dejte kokos a vodu a nechte mixovat cca 2-5 minut (záleží jak výkonný máte mixér) Až budete mít hotové kokosové mléko, které necedíte, protože je škoda přijít o zdravou vlákninu z kokosu a vůbec to v kaši neucítíte, přidáte ostatní ingredience a mixujete. Mixér vypněte ve chvíli, kdy kaše změní svou konzistenci z řídké na hustou a je krásně teplá. Přelijte do misek o ozdobte dle vlastní chuti..... POZOR: Ingredience na ozdobení kaše už mějte předem nakrájené, protože jak kaše chladne, tak houstne. Takže po přelití kaše do mističek ihned ozdobte a neotálejte s konzumací, ať si jí vychutnáte krásně krémovou. Postupně připravujeme záhony na nové sazenice. Tentokrát vyšla řada na záhon, kde rostou od loni pórky. A jelikož jejich sklizeň byla značná, tak bylo třeba receptu, ve kterém se jich využije velké množství. Tyhle slané koláče posloužily ideálně - jsou rychlé, jednoduché, dají se jíst i studené (pokud tedy zbydou) a jsou samozřejmě výborné, jinak bychom je ani nepekli.... Neztrácíme čas předpékáním těsta, náplň dáme hezky na syrový korpus a pečeme všechno najednou - máme rádi věci dobré, né však přehnaně náročné (tedy slavnostní jídla jsou výjimkou). Ideální stav je všechno do misky, na chvíli do trouby, než se to upeče připravit salát, a hotovo. Ingredience těsto:
150g mandlové mouky 150g slunečnicové mouky 40g kokosové mouky 80g kokosového oleje (nebo másla) 1 vejce 1 lžička jedlé sody 1 lžička soli Ingredience náplň: 400g pórku 4 vejce 250ml mléka (kravské, mandlové..... výběr je na vás) 150g cheddaru kousek slaniny pokrájený na kostičky sůl a pepř Postup: Smíchejte rukama všechny ingredience na těsto a vyplňte s ním velkou formu na koláč (popř. dorotou formu) tak, aby těsto pokrývalo i okraje formy. Předehřejte troubu na 180*C. Na pánvi opečte slaninu, přidejte pokrájené pórky a nechte dusit do měkka. Mezitím v misce smíchejte mléko, vejce, nastrouhaný sýr, sůl a pepř. Až budou pórky hotové, smíchejte je s vaječnou směsí. Tu pak vlijte do formy. Dejte do trouby a pečte cca 30-40minut (dozlatova). Dobrou chuť :) Zbylo nám mleté mufloní maso, které chutná stejně jako jehněčí. A jelikož jehněčí je nejlepší s něčím sladkým, tak batáty a datle byly sázkou na jistotu. No a čerstvý tuřínový salát se svěžím pomerančem byl přesně to, co dotáhlo tohle jídlo k dokonalosti. Pokud neseženete tuříny, nahraďte je fenyklem nebo kedlubnami. Ale doporučujeme pokusit se je sehnat, protože jejich chuť je výborná. Ingredience tagine pro cca 6 osob:
1,5kg mletého jehněčího a vepřového masa (ideálně 1:1 jehněcí kýty a vepřový bůček) 2 vetší batáty pokrájené na kusy 3 střední cibule pokrájené na proužky zázvor velikosti palce, pokrájený najemno 3 stroužky česneku pokrájené najemno 4 lžičky mletého římského kmínu 2 lžičky mleté papriky 2 lžičky mletého koriandru 2 lžičky melté skořice + chilli nebo kajenský pepř pokud máte rádi (není nutné) hrst sušených datlí bez pecky pokrájených na menší kousky 700ml passaty + cca 100ml vody sůl a pepř Ingredience salát: 4-6 středních tuřínů pokrájené na tenké proužky na mandolíně nebo ve foodprocessoru šťáva a kůra z jednoho pomeranče 1 pomeranč, oloupaný a pokrájený na kousky hrst vlašských ořechů (ideálně nasucho opražených na pánvi) 1/2 hrnečku olivového oleje 2 lžíce jablečného octa 1 lžička dijonské hořčice sůl a pepř Postup: Troubu rozehřejte na 200*C. Do většího pekáče dejte pokrájenou cibuli, batáty, česnek a zázvor. Posypejte kořením, solí a pepřem (a přidejte chilli, pokud máte rádi). Zakapejte olivovým olejem a promíchejte. Maso ochuťte solí a pepřem, tvořte větší koule a ty vyskládejte na zeleninu. Dejte do trouby na 45minut. Poté vyndejte z trouby, snižte teplotu na 170* a maso dejte z pekáče stranou. Zeleninu v pekáči zalijte passátou, pak do lahve od passáty dejte cca 100ml vody a láhev propláchněte. Tuto vodu nalijte také na zeleninu.. Vše promíchejte a nakonec vraťte maso zpět do pekáče. Dejte do trouby a pečte na nižší teplotu (170*C) dalších 45minut. Po uplynutí vyndejte z trouby, zvyšte zpět na 200*, do pekáče rovnoměrně přisypte posekané datle a nakonec 10minut zapečte. Mezitím připravte zálivku na salát z pomerančové kůry, šťávy, oleje, octa, hořčice, soli a pepře. Do mísy dejte pokrájené tuříny a pomeranč, promíchejte se zálivkou a navrch posypejte vlašskými ořechy. Dobrou chuť :) |
|